O PLEMENE

Španiele, ku ktorým patrí aj Welsh Springer Spaniel sú podľa mnohých zdrojov jednou z najstarších skupín psov. Zmienky o nich v anglickej literatúre sa dajú nájsť už pred 600 rokmi, neoficiálne zmienky a pramene sú však ešte oveľa staršie. Prečo Španiel to je otázka, na ktorú už dnes asi nikto nebude vedieť odpovedať, možno podľa krajiny predpokladaného pôvodu, možno podľa francúzskeho slova épagneuls, čo v preklade znamená "krčiť sa".

Napriek tomu ani Španielsko ani Francúzsko, nie sú krajinami tak úzko spojenými so Španielmi ako je Veľká Británia, špeciálne Anglicko a Wales. Tu sa aj začína v roku 1893 písať história vzniku plemena Welsh Springer Spaniel, narodením psíka Corrina. V roku 1902 je Welsh Springer Spaniel uznaný ako samostatné plemeno.

Prvý Welsh Springer Spaniel sa do Československa dostal v roku 1964 vďaka pánovi Limlovi, na Slovensko sa potom prvý psík Ito des Zigomars dostal v roku 1973. Ako šteňa ho doviezol pán Brunovský do Bratislavy.

V súčastnosti je toto plemeno na Slovensku z môjho pohľadu stále skôr raritou medzi bežnou verejnosťou a pre mňa práve v tom spočíva jeho krása a jedinečnosť.

Vizuálne sa jedná o krásne a elegantne plemeno stredného vzrastu 46-48 cm, bielo-červenohnedej farby s váhou okolo 20 kg. Telo je symetrické, kompaktné s hlbokou hruďou. Chvost je nosený v rovine s chrbtom. Hlava je nesená na pevnom svalnatom krku. Lebka je jemne klenutá a pôsobí veľmi ušľachtilo, tlama je dlha a hranatá, uši sú stredne nízko nasadené a priliehajú k lícam, oči sú hnedej farby. Charakteristickým znakom plemena je takzvaná Llanharonska škvrna, ktorá sa nachádza na hlave medzi ušami.

Welsh Springer Spaniel je veľmi aktívne plemeno a vyžaduje dostatok pozornosti a primeraný výcvik. Ľahko a rýchlo sa učí, tak základnej poslušnosti a hygienickým návykom. Aj začínajúci kynológ dokáže s trpezlivým, ale rozhodným prístupom zvládnuť prípravu na výstavu, poľovné skúšky, parkúr skrátka aktivitu, ktorú túžite so psíkom robiť. Z vlastnej skúsenosti upozorňujem, že toto plemeno je veľmi inteligentné a učenlivé, ale zároveň občas aj veľmi tvrdohlavé, preto by mal mať jeho cvičiteľ vždy trošku viac trpezlivosť ako jeho psík :). Tak ako pri všetkých plemenách treba pri výcviku dbať na jednoznačnosť povelov, trvať na ich splnení a psíka neustále pri úspešnom splnení povelu chváliť a odmeniť. Psík je výborný aportér a rád prináša všetko a od všadiaľ :). Miluje vodu, rad pláva a rád z vody aj aportuje. Povahovo sa výborne hodí do rodiny s deťmi aj keď ako malé šteniatko vie narobiť poriadok s plyšovými hračkami, topánkami a oblečením. Tu musí majiteľ vždy myslieť radšej tri kroky dopredu :), nie raz sme sa doma čudovali keď zmizlo jedlo zo stola, kým neboli prítomní svedkovia. Welsh Springer Spaniel rad trávi čas so svojimi blízkymi a v podstate sa vždy prispôsobí aktuálnej činnosti členov rodiny, ak rodinka pozerá večer televíziu nájde si svoje miestečko a pozerá tiež, ak sa chystáte von, teší sa pri dverách na prechádzku. K cudzím ľuďom aj psom sa správa väčšinou priateľsky. Je výborný ako strážny pes, pretože tak ako na poľovačke tak aj pri bráne vytrvalo hlási, že sa niekto blíži, nikdy však neuhryzne.

V rámci poľovnej upotrebiteľnosti je možné so psíkom absolvovať Farbiarske skúšky malých plemien a získať upotrebiteľnosť na dohľadanie srnčej zvery, Farbiarske skúšky duričov a Skúšky duričov a získať upotrebiteľnosť na lov a dohľadávanie čiernej zveri, Jesenné a aj Lesné skúšky malých plemien a získať upotrebiteľnosť na dohľadanie a prinášanie drobnej srstnatej a pernatej zveri, poslednou a najvyššou skúškou, ktorú môže Welsh Springer Spaniel absolvovať sú Všestranne skúšky.



Chovateľská stanica - Podkonice
Vytvorené v roku 2018
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky